Nowinki

Oto porcja wiadomości z polskiego światka komiksowego.


Konkurs na album komiksowy z okazji 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza
Heweliusz 2010 W roku 2011 mija 400 rocznica urodzin wielkiego astronoma gdańskiego Jana Heweliusza. W ramach obchodów Roku Jana Heweliusza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłasza konkurs na komiks propagujący życie i osiągnięcia Jana Heweliusza. Nagrodą jest 10 000 zł oraz druk albumu. Aby wziąć udział w konkursie należy do 30 września bieżącego roku przysłać 4 próbne plansze w formacie a4 oraz zarys scenariusza.
Konkurs rozstrzygnięty zostanie 15 października 2010. Wydanie albumu nastąpi w czerwcu 2011 r., a jego promocja odbędzie się w trakcie Bałtyckiego Festiwalu Komiksu 2011.
Pełen regulamin konkursu jest dostępny na stronie Biblioteki: www.wbpg.org.pl, www.janheweliusz.pl oraz na stronie www.gdansk.pl.

Kontakt do organizatora konkursu:
Natalia Gromow
Dział Marketingu i PR WiMBP w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk
tel. 58 301 07 22
508327320

"Powstanie '44 w komiksie"
Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji konkursu na komiks "Powstanie '44 w komiksie". Tegoroczna edycja konkursu organizowana jest pod hasłem "Morowe Panny", a motywem przewodnim są kobiety w Powstaniu Warszawskim. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest już tradycyjnie Przemek "Trust" Truściński, honorowym przewodniczącym jury - Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel". Na prace konkursowe czekamy do 1 października 2010 roku.
"Powstanie '44 w komiksie" zyskało uznanie środowiska komiksowego, daje też szansę początkującym artystom. W poprzednich edycjach do konkursu stanęli profesjonaliści - m.in. Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz, Tymek Jezierski, Rafał Roskowiński, Andrzej Łaski czy Maciej Parowski. Więcej informacji znajduje się na stronie www.1944.pl i www.konkurskomiksowy.1944.pl.

Organizator: Muzeum Powstania Warszawskiego
Partner konkursu: Wydawnictwo Egmont Polska - Klub Świata Komiksu
Patroni medialni: Gazeta Stołeczna, gazeta.pl, Gildia
Mecenas konkursu - POCZTA POLSKA

Dział Promocji
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa
tel. 22 539-79-78

Komiks Forum za darmo!
Komiks Forum Właśnie skończyłem pracę nad cyfrową wersją Komiks Forum 2008. Tak długa zwłoka w realizacji projektu spowodowana była problemami zdrowotnymi redaktora-wydawcy. Piszę o tym trochę na stronie Komiks Forum oraz w cyfrowej antologii.
Wirtualna edycja wolna jest od wad papierowego komiksu. Dzięki niej byłem w stanie zaprezentować w kolorze wszystkie prace barwne. Mogłem również, niemal dwukrotnie, zwiększyć objętość publikacji. Uwolniłem się ponadto od ułomności towarzyszących zawsze działaniom poligraficznym, oraz problemów dystrybucyjnych. Najważniejsze jednak jest to, że taka forma wydawnicza nie zrujnowała mnie finansowo. W oparciu o stosunkowo skromne środki mogłem spełnić swój cel. Promocję dobrego komiksu.
Cyfrowy Komiks Forum jest wreszcie taki jak planowałem. Format PDF umożliwia kontakt z planszami na każdej platformie sprzętowej. Począwszy od komputerów dowolnego producenta, na popularnych ostatnio czytnikach książek skończywszy. Obraz jest czytelny na wyświetlaczu netbooka, ekranie monitora lub telewizora, ale również może być rzutowany, za pośrednictwem projektora, na dowolnej wielkości płaszczyznę.
Cyfrowy Komiks Forum 2008 można pobrać z sieci bezpłatnie. Adresy plików znajdują się na stronie domowej antologii: http://komiksforum.republika.pl
Witek Idczak

Europejski Konkurs na Komiks
Plakat DG Komisji Europejskiej do Spraw Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa organizuje Konkurs na Komiks "Unia Europejska i Obywatelstwo". Konkurs polega na wykonaniu jednoplanszowego komiksu niemego ("bez słów") o farmacie A4.
Zdobywca pierwszego miejsca na poziomie krajowym zostanie zaproszony do Brukseli w dniach 9-11 maja 2009 r. (sobota-poniedziałek) i będzie uczestniczyć w ogólnoeuropejskiej ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 11 maja. W trakcie wycieczki zwycięzcy będą mieli okazję zobaczyć wszystko, co najważniejsze w stolicy Europy, w tym instytucje europejskie, i wziąć udział w ceremonii, którą pokieruje Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jacques Barrot.
Nazwiska oraz kolejność zwycięzców na szczeblu europejskim zostaną podane w trakcie ceremonii. Zdobywca pierwszego miejsca na szczeblu ogólnoeuropejskim otrzyma czek na 6 tys. euro, drugiego miejsca - 4 tys. euro, a trzeciego miejsca - na 2 tys. euro. Prace nagrodzone na szczeblu europejskim mogą być wykorzystywane w przyszłości w kampaniach dotyczących obywatelstwa europejskiego.
Żeby wziąć udział w konkursie należy dokonać rejestracji na stronie www.eurocartoon.eu. Termin nadsyłania prac to 27 lutego 2009 r.
Komiks "Historyczne podróże po Jeleniej Górze"
Historyczne podróże po Jeleniej Górze W tym roku miasto Jelenia Góra obchodzi 900-lecie lokacji i z tej okazji między innymi został wydany komiks. Premiera komiksu miała miejsce podczas widowiska plenerowego (do którego ów nawiązuje) we wrześniu, na przedmieściach Jeleniej Góry.
Na najbliższym MFK w Łodzi bedzie można obejrzeć oraz kupić to wydawnictwo w bardzo atrakcyjnej, wręcz symbolicznej cenie :)
O komiksie:
Pełny tytuł: "Historyczne podróże po Jeleniej Górze, czyli niesamowite wakacje Rudego i Groszka" jest to zabawna historia o perypetiach dwóch nastolatków, którzy dziwnym zbiegiem okoliczności wędrują w czasie przez dzieje Jeleniej Góry, oprowadzani przez ducha gór. Historia jest skonstruowana bez zbędnego morału, za to z humorem odpowiednim zarówno dla młodszych czytelników, jak o zupełnie dorosłych, pamiętających czasy PRLu i wychowanych na filmach Barei. Jest to wydawnictwo o tyle specyficzne, że zrealizowane na rzecz kilku potrzeb, mianowicie jako element jubileuszu miasta, swoista "historyczna wizytówka", jako program do barwnego widowiska, oraz produkt, który sam w sobie stanowi odrębną jakość tak, by mógł być na przykład doskonałą pamiątką z Jeleniej Góry jeszcze długo po rocznicowych uroczystościach.
Autorem scenariusza i rysunków jest Kuba Chomicki, plastyk, na co dzień zarabiający na życie malarstwem, raczej nieznany jako komiksowy twórca, kolega z ławy szkolnej Bartka Słomki (Termosa), z którym maczali swego czasu palce w produkcji gier komputerowych.
Autorem komentarzy historycznych jest Ivo Łaborewicz.
Kuba Chomicki

Warsztaty komiksowe Marka Lachowicza
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na warsztaty komiksowe prowadzone przez uznanego twórcę Marka Lachowicza, autora komiksów z cyklu "Człowiek Paroovka". Zajęcia będą się odbywały od października w każdą środę o 17.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie. Warsztaty są BEZPŁATNE.
Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 058 551 07 56 lub mailem biuro@dworek.art.pl
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
www.dworek.art.pl
Konkurs na komiks o tematyce ekonomicznej
Alois Nebel
Fundacja FOR założona przez Leszka Balcerowicza ogłasza konkurs na komiks o tematyce ekonomicznej. Jego celem jest obalanie mitów związanych z ważnymi kwestiami dotyczącymi nas wszystkich, takimi jak wcześniejsze emerytury, płatne lub bezpłatne studia czy służba zdrowia. Organizatorzy zapraszają wszystkich tworzących formy komiksowe do udziału w konkursie. Najlepsze prace zostaną opublikowane i będą pokazywane na wystawach w szkołach i uczelniach w całej Polsce.
W konkursie może wziąć udział każdy, kto zajmuje się rysowaniem. Prace konkursowe powinny być związane z jednym z siedmiu podanych tematów: inflacja, oszczędzanie i inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia oraz płatne/bezpłatne studia wyższe. Technika wykonywania prac jest dowolna, jedynym warunkiem jest możliwość zrobienia reprodukcji prac konkursowych. Prace powinny mieć nie więcej niż 8 stron A4, przy czym liczba obrazków na każdej stronie może być dowolna.
Odpowiednio podpisane prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 10 października 2008 na adres: Fundacja FOR, ul. Stępińska 13, 00-739 Warszawa (liczy się data stempla pocztowego). Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę konkursową.
W jury konkursu zasiadają: Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Fundacji FOR oraz znani satyrycy i rysownicy: Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki - twórcy Jeża Jerzego, Michał Ogórek, Marek Raczkowski i Antoni Rodowicz. Jury będzie oceniać prace pod względem zgodności z zaproponowanym opisem problemu, oryginalności artystycznej i atrakcyjności wizualnej.
W konkursie przyznane będą trzy główne nagrody w wysokości 5, 3 i 2 tys. złotych oraz siedem wyróżnień po 1 tysiąc złotych w każdej kategorii tematycznej. Organizatorzy przewidują również możliwość zamieszczenia najlepszych prac w osobnej publikacji książkowej.
Więcej informacji o konkursie oraz pełny regulamin konkursu dostępne są na stronach www.for.org.pl oraz wyborcza.pl/komiksekonomiczny.

Jeżeli chcielibyście podzielić się wiadomościami o wydarzeniach związanych z komiksem w Polsce, proszę o kontakt.
Igor Soszyński

Powrót do strony głównej